گیاهان آکواریوم نقش بسیار مهمی در ایجاد تعادل اکوسیستم آکواریوم بازی می کنند. گیاهان آکواریوم درست همانند درختان عمل می کنند و محیط آکواریوم را زیبا و سالمتر می نمایند. دی اکسید کربن و گازهای زیان آور را از آب می گیرند و اکسیژن پس می دهند. محلی برای مخفی شدن بعضی گونه های ماهی ایجاد می کنند و محرکی هستند برای تولیدمثل بیشتر ماهی ها. مواد معلق در آب را جذب می کنند و باعث شفاف شدن آب می شوند. بعضی از باکتری های مضر و معلق در آب را هم جذب می کنند و باعث سلامتی محیط آب می گردند و به طور کلی نقش مهمی در ایجاد و پایداری اکوسیستم یک آکواریوم زیبا و سالم ایفا می کنند. برای کاشتن گیاهان از یک بستر ماسه ای یا شنی استفاده کنید. بهتر است به جای استفاده از ریگ یا ماسه های کنار دریا، از ماسه های درشت و صیقلی به درشتی 5 میلیمتر استفاده شود تا ریشه ها بتوانند در داخل این بستر نفوذ کنند. استفاده از گلدان های سفالی هم برای کاشت گیاهانی که نیاز به خاک غنی دارند و یا دارای ریشه های ترد و شکننده و یا پراکندگی زیاد ریشه می باشند بسیار مفید است. این اواخر هم سبدهای پلاستیکی کوچکی ساخته شده که ریشه گیاهان در درون آنها قرار می دهند و بعد سبد را داخل ماسه فرو می کنند.

گیاهان آکواریوم در کل به سه دسته تقسیم می شوند:

1. گیاهان روآبی

2. گیاهان میان آبی

3. گیاهان زیرآبی

گیاهان، اولین چرخه تولید مواد غذایی هستند. آنان به جذب نور و گاز کربنیک از محیط، عمل فتوسنتز انجام می دهند. نتیجه این فرایند، تولید اکسیژن است. این عمل در طی شب و در مدت زمان تاریکی، بالعکس می شود. این قاعده در مورد گیاهان آبزی نیز صادق است. گیاهان آبزی با جذب نور، اگرچه آن نور مصنوعی باشد، و گرفتن گاز کربنیک از محیط آب، تولید اکسیژن می نمایند. این فرایند نقش بسیار حیاتی در تدمین اکسیژن آب جهت تنفس ماهی ها و در کل، آبزیان دارد. به علاوه، وجود پوشش گیاهی به عنوان سایه بان، پناهگاه، مخفیگاه و زایشگاه طبیعی در مخازن آکواریوم پراهمیت است. باید توجه داشته باشید که گیاهان آکواریومی به چند مورد اساسی نیازمندند:

کف پوش مناسب

برای نگهداری گیاهان داشتن کف پوش مناسب از اساسی ترین نیازهاست. سنگ ها باید حدود 2 تا 3 میلیمتر باشند. کلسیم آنها باید بسیار اندک باشد. نباید زبر و نوک تیز باشند. زیرا در این صورت گیاه شما قادر به ریشه دواندن نیست و به راحتی صدمه دیده و موجب مرگ گیاه می شود. یکی از بهترین پوشش ها که امروزه در اکثر مغازه های آکواریوم یافت می شود سنگریزه های ساحل است، زیرا که فاقد مواد مضر بوده و نیز بسیار صیقل خورده و مناسب است.

گیاهان در این نوع شن به راحتی می توانند ریشه دار شوند هم چنین این بستر موجب می شود تا با رشد ریشه ها در کف استقامت و ماندگاری آنها در کف آکواریوم افزوده شود. استفاده 100% از شن نیز توصیه نمی شود. زیرا شن ها می توانند به تکه ای سخت و محکم تبدیل شوند که مانع رشد ریشه ها می شود. هم چنین از خاک به دلیل داشتن برخی مواد مضر بپرهیزید. هم چنین برای کاشت گیاهان می توانید از گلدان های سفالی یا پلاستیکی استفاده کنید. البته منظور گلدان صرف نیست بلکه می توانید از ظرف ماست، لیوان یک بار مصرف و دیگر ظروف استفاده کنید. در این صورت یکی از مسائل مهم در کاشتن گیاهان آکواریومی که درآمدن آنها پس از کاشت است برطرف خواهد شد. برای این منظور سطلی را از آب پر کنید و در داخل این سطل اقدام به کاشتن گیاهان نمایید. سپس ظروف را به آکواریوم منتقل کنید. ریشه ی گیاه را در هنگام کاشتن به خوبی پهن کنید و از آسیب وارد کردن به آن دوری کنید. در هنگام کاشت و یا در هر زمانی برگ های خراب، سوراخ و یا صدمه دیده را جدا کنید زیرا انرژی که صرف بازیابی این برگ خواهد شد می تواند برای تولید برگ های تازه و سرحال به کار رود.

 

مواد مغذی

برخی از مواد برای رشد گیاهان نیاز است. یکی از این مواد آهن است که در سبزه و نیز رشد رنگدانه های سبز گیاهان به کار می رود. دیگر مواد مورد نیاز گیاهان عبارتند از : منگنز، روی، منیزیم، مس، پتاسیم، سولفور، فسفر، کلسیم، و نیتروژن. البته این به این معنی نیست که شما باید تک تک این مواد را تأمین کرده و در اختیار گیاه قرار دهید. بلکه بیشتر این مواد در آب شهری موجود است و برخی نیز از طریق ماهی ها و باقی مانده ی غذاها تأمین می شود. تنها چیزی که در این مورد نیاز دارید داشتن مقداری کود مایع (یا به صورت قرص) برای آکواریوم است که از وجود مواد مورد نیاز برای گیاهانتان اطمینان حاصل کنید. از دیگر مواد مورد نیاز ماهی ها نیترات است که با تبدیل اوره ی حاصل از ادرار ماهی در اختیار گیاهان قرار می گیرد.

نور

توجه داشته باشید که استانداردی که برای همه ی آکواریوم ها و تمام گیاهان صدق کند وجود ندارد بلکه میزان نور با توجه به موقعیت آکواریوم و گیاهان درون آن تعیین می شود. به یاد داشته باشید که نور زیاد همیشه رشد زیاد را به دنبال ندارد، یعنی شما نمی توانید با داشتن اندکی ماهی نور آکواریوم را زیاد کرده و انتظار رشد گیاهان را داشته باشید (و برعکس). بلکه باید همواره تعادلی میان نور و گاز کربنیک آکواریوم برقرار باشد. پس همیشه سعی کنید این تعادل را حفظ کنید. استانداردی که برای اکثر آکواریوم ها به طور نسبی صادق است 5 . 1-2 وات برای هر 4 لیتر می باشد. البته در مورد رنگ نور سعی کنید رنگ های مختلف (طیف های مختلف) را امتحان کرده و بهترین را انتخاب کنید و اصلا نگران گیاهان نباشید زیرا گیاه می تواند ظرف چند روز دوباره به حالت قبلی بازگردد. یکی از بهترین نورهایی که می تواند مورد استفاده قرار گیرد، ترکیبی از دو لامپ فلورسنت و لامپ هالوژن است.

 

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید