باید توجه داشت که مرغ عشق (مانند سایر حیوانات خانگی) حتما باید از جای مطمئن خریداری شود. سن مناسب برای خرید ۷-۶ هفتگی است. هنگام خرید به وضعیت پرها دقت کنید چرا که نشانه خوبی از وضعیت کلی پرنده است. در پرنده سالم پرها صاف، شفاف و درخشان می باشند در حالی که پرنده بیمار کسل بوده و پرهای ژولیده ای دارد. چشم ها باید شفاف، درخشان و فاقد تورم باشند. پاها به راحتی میله قفس را بگیرند و پرنده در حالت ایستاده زاویه ۳۰ نسبت به خط قائم داشته باشد. اطراف مخرج طبیعی و پرنده شاداب باشد.

مرغ عشق نر خریداری کنیم یا ماده؟

برای نگهداری کردن در خانه، فرقی نمی کند که شما یک مرغ عشق نر را انتخاب کنید یا ماده. اما تشخیص دقیق نر و ماده مرغ عشق های جوان، کاری است که فقط از عهده افراد مجرب بر می آید. مرغ عشق های نر بالغ، روی قاعده منقار بالایی شان یک توده نرم مومی شکل آبی رنگ وجود دارد. توده مومی شکل موجود در قاعده منقار بالایی تمام ماده های بالغ، بژ‌ یا مایل به قهوه ای است. در برخی از ارقام مرغ عشق، حتی در نرها، توده مومی شکل مذکور به رنگ بژ دیده می شود و لذا نحوه تشخیص نر و ماده در ارقام مذکور از روی توده مومی موجود در قاعده منقار بالایی به روش فوق عملی نیست. اگر مرغ عشق جوان، سالم و سرحال باشد، در نگهداری به عنوان حیوان خانگی، جنس آن اهمیتی ندارد، اما اگر مرغ عشق را برای تکثیر می خواهید، طبعا باید جفت باشند. برخی افراد میگویند فقط مرغ عشق های نر قابل اهلی شدن و آموزش سخنگویی هستند. این نظر کاملا غلط است، زیرا ماده ها نیز از نظر قابلیت اهلی شدن و یادگیری حرف زدن، درست مشابه نرها عمل می کنند. البته در طبیعت، مرغ عشق های ماده در ساختن لانه با منقار خود و آرایش دهانه سوراخ لانه فعالیت بیشتری می کنند.

     

یک مرغ عشق خریداری کنیم یا یک جفت؟

بیشتر مردمی که تمایل به تکثیر ندارند، یک مرغ عشق سالم و سرحال و خوشرنگ تهیه می کنند تا بتوانند آن را اهلی کنند و رفتار دوستانه ای در آن به وجود آورند و آن را دست آموز خود کنند و حتی سخنگویی را به آن آموزش دهند. اما فقط برخی از مردم می دانند که برای دست آموز کردن یک مرغ عشق به وقت و حوصله زیادی نیاز است. مرغ عشق ها پرندگانی اجتماعی هستند و معمولا در گله ها به صورت جفت زندگی می کنند. یک مرغ عشق فقط وقتی می تواند به صورت تنها نگهداری شود که با صاحب خودش جفت عاطفی شود. برای برقرار شدن روابط عاطفی بین مرغ عشق و صاحبش، نیاز است که او اوقات زیادی را با پرنده اش بگذراند و با آن بازی کند و حرف بزند و سوت های ملایمی برای آن بزند تا توجه مرغ عشق را به خودش به عنوان جفت عاطفی اش جلب کند. به طور کلی، مرغ عشق نیاز دارد که جفت داشته باشد، حال اگر صاحبش نمی تواند به دلیل مشغله های زیاد با آن جفت عاطفی شود باید به صورت جفت خریداری و نگهداری شود. جالب توجه است که در نگهداری یک جفت مرغ عشق نیاز نیست که آنها نر و ماده زندگی کنند و صاحبشان می تواند از رفتارهای آنها لذت ببرد. البته ممکن است رفتارهای یک جفت واقعی، برای هر کسی جذاب تر باشد، زیرا آنها جفت گیری می کنند. ماده تخم گذاری می کند و روی تخم ها می خوابد و سپس جوجه هایش را بزرگ می کند.

روش انتخاب ماده مرغ عشق تخم گذار هنگام خرید؟

نکته اول: یک پرنده فروش با محیطی پاکیزه و عاری از زباله و ادوات آلوده انتخاب کنید.

نکته دوم: از محیطی که مرغ محلی به فروش می رسد، حدالامکان مرغ عشق نخرید(به دلیل درصد بالای عوامل بیماری زا)

نکته سوم: یک نگاه کلی به پرنده ها کنید، اگر بین پرنده ها مرغ عشق پف کرده دیدید، به زیر دمش نگاه کنید. اگر زیر دمش فضله بود محل خریدتان را عوض کنید زیرا علامت سانمونلا و نیوکاسل است و می تواند بقیه را هم آلوده کند.

اما اگر زیرش تمیز بود و مرغ عشق ماده باشد، نگران نباشید مرغ عشق ماده معمولا اگر آماده و یک کمی سن بالا باشد و لانه برای رفتن به داخل نداشته باشد این کار را میکند.

مرغ عشق بیمار

حالا انتخاب:

سه نشانه در انتخاب ماده مرغ عشق مولد به شما کمک می کند اگر این نشانه ها را در یک ماده دیدید آن را بخرید. ۱. دماغ ۲. دور چشم ۳.اندام

۱.دماغ

رنگ دماغ ماده مرغ عشق تخم گذار باید به رنگ سفید روشن باشد.

توجه: مرغ عشق هایی که دماغ قهوه ای دارند، زمانی تخم می گذارند که دماغشان سفید بشود.

۲.دور چشم

مرغ عشق ماده ی تخم گذار باید بالغ باشد حلقه موجود در اطراف مردمک چشم مرغ عشق، نشانه بلوغ است.

۳. اندام

اندام ماده مرغ عشق تخم گذار باید درشت، کشیده و ترو تمیز باشد.

پس حتما ماده انتخابی شما دارای اندامی بزرگ باشد زیرا توانایی جسمی در بزرگ کردن جوجه ها خیلی مهم است.

هشدار: اگر قصد خرید مرغ عشق از دست فروش را داشتید به این نکته توجه نمایید: مرغ عشق به خاطر جنس پرهایی که دارد، در فضای نوری باز، بزرگ تر از اندازه واقعی به نظر می رسد، پس حتما این نکته را در نظر بگیرید. و از خرید مرغ عشق ماده ای که دارای نوک کج می باشد اجتناب کنید. چون در تغذیه جوجه ها مشکل ایجاد می شود.

مرغ عشق دارای نوک کج

روش انتخاب مرغ عشق نر آماده و بالغ و مست هنگام خرید

برای تشخیص مرغ عشق نر آماده و بالغ و مست، کافیست به این دو نشانه توجه کنید:

۱. رنگ دماغ

رنگ دماغ مرغ عشق نر معمولی بنفش و یا آبی پر رنگ است.

۲. حلقه دور چشم

(نشانه های تشخیص جنسیت مرغ عشق نر چشم قرمز متفاوت است.)

تفاوت مرغ عشق بالغ و نابالغ از حلقه چشم

نکاتی که در هنگام خرید مرغ عشق باید به آن توجه کرد:

 ۱. مرغ عشق باید سرحال و شاد باشد و مرتبا جست و خیز کرده و آواز بخواند، البته ساکت و آرام بودن پرنده صرفا به معنای بیمار بودن آن نیست چرا که عموما مرغ عشق ها در طول روز نیز می خوابند.

۲. پرهای پرنده باید مرتب باشد. مرغ عشق مریض به پرهایش رسیدگی نمی کند و پرهایش کثیف و به هم ریخته می باشد.

۳. پرهای مخرج (محل دفع فضولات) پرنده باید به صورت کرکهای سفید و تمیز بوده و همچنین خود مخرج صورتی رنگ باشد، با فوت کردن به این قسمت می توانید به این قضیه پی برد.

۴. چشمهای پرنده سالم، پرد و براق و سیاه است. (البته نژاد آلبینو دارای چشم هایی قرمز است.) اگر پرنده در حالت استراحت نباشد، نباید چشمهایش خمار و بی حال باشد.

۵. پاهای مرغ عشق سالم و جوان فلسهای تمیز، نرم و لطیف دارد.

۶. دم پرنده سالم همیشه در راستای بدنش می باشد.

۷. مدفوع پرنده نباید حالت آبکی داشته باشد( برای مطلع شدن به کف قفسی که پرنده در آن قرار دارد نگاه کنید.)

در آخر برای اطمینان از سالم بودن پرنده او را نزد دکتر دامپزشک ببرید

 

 

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید