عوامل اصلی در نگهداری یک آکواریوم شامل:

* اکسیژن کافی

* نور کافی 

*درجه حرارت مناسب

* بهداشت آکواریوم

* تغذیه صحیح

اکسیژن مورد نیاز ماهیان زینتی را بایستی توسط گیاهان آبزی و تهویه مداوم آب آکواریوم به وسیله پمپ هوا و به طور همزمان تامین کرد. هر چه تعداد ماهی در آکواریوم زیادتر باشد، تولید اکسیژن نیز در آن به همان نسبت بایستی بیشتر باشد. سطح آب آکواریوم یکی دیگر از عوامل تولید اکسیژن است که هر چه سطح آب آکواریوم در مجاورت بیشتر هوا باشد، میزان تبادلات گازی و در نتیجه اکسیژن محلول در آب افزایش خواهد یافت. یکی از مهمترین عوامل تامین اکسیژن آب آکواریوم گیاهان آبزی هستند که در مقابل تابش نور خورشید یا نور مصنوعی با عمل فتوسنتز تولید اکسیژن در محیط آبی می کنند. همواره بایستی آکواریوم در جایی قرار گیرد که روزانه به اندازه کافی نور خورشید به طور غیر مستقیم به آن بتابد. در صورت استفاده از نور مصنوعی آکواریوم را در هر نقطه ای از اتاق می توانیم قرار دهیم، اما در موقع تاریکی مطلق، روشن کردن ناگهانی چراغ باعث ناراحتی ماهی ها می شود و گاهی اوقات در اثر روشن شدن ناگهانی چراغ ماهی ها از آکواریوم به بیرون پریده و باعث مرگ و میر خود می شوند. اغلب مردم فکر می کنند که ماهیان زینتی باید در درجه حرارت بالا نگهداری شوند، ولی به علت این که برخی گونه های ماهیان زینتی جزء گونه های مناطق غیراستوایی و یا معتدل محسوب می شوند، نگهداری همه ماهی ها در یک درجه حرارت یکسان کار درستی نمی باشد. آکواریوم در صورت تمیز و سالم بودن باعث لذت بیشتر آبزیان درون خود است. تمیز بودن آکواریوم و سلامت ماهی ها تا حدودی لازم و ملزوم یکدیگر می باشند. تغذیه صحیح اثر بسیار مطلوبی در سلامت ماهی ها و مقاومت آنها در برابر انواع بیماری ها و انگل ها دارد. هر چه شرایط داخل آکواریوم بهتر باشد، ماهی ها سالم تر بوده و در برابر بیماری ها مقاوم تر خواهند بود. در تغذیه ماهی ها بایستی دقت کافی به عمل آید تا پس از چند دقیقه هیچگونه غذای زایدی در کف آکواریوم باقی نماند. اگر به ماهی کمتر از نیازش غذا داده شود، بهتر از این است که آنقدر به آن غذا داده شود که نتواند بخورد و در کف آکواریوم جمع شود و باعث رشد و نمو باکتری ها مضر شود.

اهمیت تغذیه ماهیان، نقش اکسیژن در آب، نقش فیلترهای تسویه در مخزن، پوشش گیاهی داخل آکواریوم، نحوه ی تزیین آکواریوم، تنوع رنگ و جنس ماهیان آکواریوم از مهمترین موضوعاتی است که در راه اندازی و نگهداری آکواریوم باید مورد توجه دوستان قرار داشته باشند. برای نگهداری ماهیان خانگی موارد زیر بسیار مهم و ضروری است:

۱. در داخل آکواریوم ماهیان آرام و صلح جو در کنار یکدیگر و ماهیان پرخاشگر، تهاجمی و گوشتخوار نیز در کنار یکدیگر باید نگهداری شوند.

۲. در مورد نگهداری ماهیان در کنار یکدیگر لازم است که ماهیان از لحاظ جثه و اندازه با یکدیگر تناسب داشته باشند.

۳. مخزن ماهیان خود از یک فیلتر تسویه قوی استفاده کنید.

۴. تغذیه امری ضروریست ولی تغذیه بیش از اندازه باعث رشد ماهیان نشده بلکه برعکس آنها را بیمار می کند.

۵. ماهیان شما درست مثل عضوی از خانواده شما هستند اگر برای آنها وقت بگذارید به شما عادت کرده، نترسیده و با تغذیه مناسب زیباتر و بزرگتر می شوند.

۶. در تغذیه ماهیان تنوع غذایی باید مورد توجه باشد. اگر برای تغذیه آنها از غذای خشک و آماده استفاده می شود، حداقل هفته ای یکبار خوراک گوشتی، مانند دل گوساله یا گوسفند و یا ماهی کیلکا به رژیم غذایی آنها اضافه شود.

۷. غذا در مخزن آکواریوم باید اندازه ای ریخته شود که چیزی از آن ته نشین نشود چرا که باقیمانده ی غذای اضافه در آب موجب فساد آن می شود.

۸. تغذیه نوزادان ماهی و ماهیان کوچک، روزانه و در چند وعده و در مورد ماهیان بزرگتر تنها سه بار در هفته کافیست.

۹. نوع و مقدار غذای ماهیان در هر وعده غذایی با توجه به اندازه و تعداد ماهیان داخل مخزن معین می شود.

۱۰. برای پاکیزه ماندن آب مخزن بهترست هرهفته ای  یک بار مقدار ۲۰ درصد از آب آن تخلیه و آب تازه جایگزین شود. (سیفون کردن یا تصفیه آب)

۱۱. از آنجایی که ماهیان جاندارانی بسیار آرام و ترسویی هستند از وارد کردن هر گونه شوک به آنها باید جدا خودداری شود. مواردی که موجب واردن شدن شوک به ماهیان می شود عبارتند از: کوبیدن دست به بدنه آکواریوم، دست زدن مستقیم به ماهیان، روشن شدن به یکباره مهتابی بالای آکواریوم در تاریکی مطلق.

۱۲. اگر به مسافرت می روید و برای مدت زیادی نمی توانید به ماهیان خود غذا بدهید، تنها کافیست یک برگ کاهو را در آب قرار دهید. مطمئن باشید حتی بعد از گذشت یک ماه از مسافرت شما ماهیان دچار گرسنگی نخواهند شد.

۱۳. بعد از هر بار تعویض آب مخزن آکواریوم بهتر است آب جدید را با نمک طعام ضدعفونی کنید. نمک طعام بهترین ضدعفونی کننده آب بوده و برای سلامت ماهیان بسیار مفید است. به ازای هر ۲۰ لیتر آب یک قاشق نمک طعام کافی است.

۱۴. برای به دست آوردن حجم آب مخزن، طول، عرض و ارتفاع مخزن را در یکدیگر ضرب کرده و حاصلضرب را تقسیم بر عدد هزار کنید. عدد نهایی حجم آب مورد نیاز مخزن را بر حسب لیتر به شما نشان می دهد. این عدد برای ضدعفونی و استفاده داروهای مورد نیاز ماهیان که می بایست اندازه استفاده آن را بر حسب لیتر و حجم آب آکواریوم بدانید، ضروری است.

۱۵. دما در نگهداری ماهیان بسیار اهمیت دارد. دمای مخزن آکواریوم را همواره در ۲۷ درجه سانتیگراد نگاه دارید. برای سهولت در این کار از گرم کننده ها یا بخاری مخصوص آکواریوم استفاده کنید چرا که ماهیان به کاهش دمای آب بسیار حساس هستند چرا که موطن اصلی آنها مناطق گرمسیری می باشد.

۱۶. پس از تعویض کامل آب مخزن آکواریوم از وارد کردن ماهیان حداقل تا هفت ساعت خودداری کنید چرا که آب شهری حاوی مقدار بسیار زیادی کلر بوده و این ماده برای ماهیان بسیار کشنده است ولی با کمی صبر موجب خروج از این گاز فرار از آب شده و از وارد شدن هرگونه آسیب به ماهیان خود جلوگیری کرده اید.

۱۷. اکسیژن در داخل آب برای ادامه حیات ماهیان ضروری است. برای پمپاژ اکسیژن در داخل مخزن از پمپ های هوا که در آکواریوم فروشی ها موجود است، استفاده کنید.

۱۸. نور برای ادامه حیات ماهی و جلوه زیباتر آکواریوم ضروری است. برای نور آکواریوم خود از لامپ های فلورسنت یا همان مهتابی استفاده کنید.

۱۹. برای اینکه ماهیان از مخزن آکواریوم بیرون نپرند از درپوش شیشه ای در روی مخزن استفاده کنید.

۲۰. مخزن آکواریوم بدون فیلتر تسویه آب به مرور موجب تعفن آب و کاهش عمر ماهیان می شود. فیلترها بسته به نوع، کامل تر و قوی تر بوده و آب مخزن را با کیفیت بالاتری تسویه می کنند. ابرها، اسفنج ها و زغال های مخصوص داخل فیلتر ها، تسویه فضولات ماهیان و بوی تعفن را خنثی می کنند. البته گیاهان طبیعی آبزی با مصرف فضولات ماهیان به رشد خود ادامه داده و بدین طریق محیط آب را سالم نگه می دارند اکسیژن در داخل آب نقش بسیار حیاتی را برعهده دارد. در دریا و محیط های طبیعی این اکسیژن با جابجایی آب و خروش امواج به صورت طبیعی در آب وارد می شوند در محیط آکواریوم این نیاز حیاتی به شکل دیگری قابل رفع است. پمپ های اکسیژن ساز که در اندازه های مختلف و با قابلیت ها و قدرت های متفاوتی در بازار وجود دارد، اکسیژن مورد نیاز ماهیان در آکواریوم را تامین می کنند. این پمپ ها به پمپ هوا معروفند. علاوه بر پمپ های اکسیژن ساز، گیاهان طبیعی آبزی نیز نقش مهمی در تزیین آکواریوم و تولید اکسیژن طبیعی داخل مخزن بر عهده دارند.

 

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید