خرید

تنها اشکال اساسی در رابطه با خرید مرغ مینای سخنگو آن است که سن پرنده در هنگام خرید قابل تخمین نیست.

علاوه بر آن، پرندگان بالغ نه تنها گرانتر از پرندگان جوانتر هستند، بلکه هیچ تضمینی وجود ندارد که پرنده ی بالغ خریداری شده اهلی باشد. از آنجایی که مرغ مینا معمولا نسبت به اکثر طوطیها عمر کوتاهتری دارد و به عنوان مثال فقط تعداد اندکی از آنها بیش از 15 سال زندگی می کنند، بهتر است که یک مرغ مینای جوان خریداری کنید.

بهتر است این پرنده را از وقتی خیلی کوچک است حدودا 2 تا 3 هفته ای خریداری کنید زیرا خطر مردن را هم پشت سر گذاشته است.جوجه های مینا وقتی خیلی کوچک هستند و هیچ بال و پری در نیاورده اند بدنشان به باد حساس است و نباید در مجاورت باد قرار گیرند، بهترین موقع برای خرید جوجه مرغ مینا ماه های خرداد و تیر است. پرنده های بزرگتر تا آخر عمر وحشی می مانند و بهتر است آنها را در طبیعت رها کنید.

در هنگام خرید به سلامت پرنده دقت کنید هرگونه کز کردگی  و عدم سرحالی و شادابی و یا چسبیدن مدفوع به مقعد را بررسی کنید همچنین به پا ها دقت کنید که قارچ یا زخم نداشته باشند و بالشتک های کف پا قرمز نباشد و در اخر برای اطمینان بیشتر پرنده را برای چکاپ نزد دامپزشک ببرید.

تعیین سن

دوران زندگی این پرنده در طبیعت بین هشت تا ده سال و در اسارت البته بسته به شرایط نگهداری متفاوت است و عموما کمتر از سن طبیعی می باشد. جهت حصول اطمینان از جوان بودن پرنده بهترین راه خرید جوجه میناهایی است که پرنده فروشان آن را توسط دست تغذیه می نمایند. چرا که مستقیما شاهد جوجه بودن و جوان بودن آن خواهید بود و تقریبا می توان مطمئن بود که به دلیل جوان بودن و کم سن بودن پرنده قدرت یادگیری آن فوق العاده زیاد خواهد بود. چنانکه پرنده سخن گویی در نمایشگاه پرنده فروشان موجود بود جهت تشخیص سن آن اگر خود آگاهی های لازم را ندارید در صورتی که فروشنده فردی امین و مورد اعتماد باشد می توان از او کمک گرفت. در غیر این صورت با توجه به وضعیت پاهای پرنده می توان محدوده سنی پرنده را تخمین زد. زیرا پرنده مسن معمولا دارای پاهای ضخیم و خشن خصوصا در ناحیه ی ساق پا می باشد. در حالی که پرنده جوان ساق پای لطیف و نسبتا نازک دارد. از سوی دیگر هر چه بیشتر از سن مرغ مینا بگذرد دور چشم هایش بیشتر رو به رنگ زرد می رود و با چین و چروک های ریزی همراه می شود.

طول عمر

حداکثر 15 سال، در اواخر عمر پرها ریخته و رویش مجدد نخواهد داشت، در این دوران هم به مانند دوران کوچکی به باد و سرما حساس هستند. مرغهای مینای پیر را به ویژه در ماههای سرد بایستی در دمای معتدلی نگه داشت تا دچار لرزش و اشکالات تنفسی نشوند.

تعیین جنسیت

تعیین جنسیت پرنده فقظ به واسطه تست DNA به روش PCR ممکن است به علت اینکه خصوصیات ظاهری هر دو جنس بسیار شبیه هم است.

جنس نر بهتر است یا ماده؟

هر دوی آنها مقلدین خوبی هستند و پرنده ماده هم به خوبی پرنده نر قدرت حرف زدن و فراگیری کلمات و جملات را دارد اما عده ای اعتقاد دارند مرغ مینای نر سخنگوی بهتر است اما در عوض مرغ مینای نر پس از 2 سال که به بلوغ رسید مست می شود و در صورت امکان از خانه به دنبال جفت فرار خواهد کرد.

تولید مثل مرغ مینا

عموما سن بلوغ پرندگان رابطه ی مستقیمی با طول عمر آنها دارد یعنی هر چه طول عمر بیشتر باشد سن بلوغ پرنده نیز بالاتر خواهد بود. سن طبیعی مرغ مینا 8 تا 10 سال می باشد. عموما پرندگان متعلق به راسته ی گنجشک سانان در دومین سال تولد بالغ شده و تولید مثل می نمایند. پرندگان این راسته اغلب آشیانه هایشان را در محل های متفاوت مثلا بر روی درختان، شکاف سنگ ها، یا سقف و دیوارها ساخته و از مواد نرم مثل پر مو و نخ برای پوشش استفاده می کنند. معمولا در راسته گنجشک سانان دوره رشد در آشیانه بین 8 تا 28 روز می باشد که در مورد پرنده ی مینا حدود 28 روز می باشد. جوجه های گنجشک سانان از نوع دیررس و در هنگام تولد برهنه و ناتوان هستند.

زندگی شان در طبیعت بستگی به مواظبت و تغذیه به وسیله والدین داشته و بدون مراقبت ویژه به سادگی از بین می روند. رشد جوجه ها در روزهای اول پس از تولد بسیار سریع است.

 

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید