حمل و نقل ماهی ها

 

مطابی که در این مقاله می خوانید :

۱ - عواملی که ممکن است در هنگام جا به جایی به ماهی شما آسیب بزند

۲ - نحوه ی صحیح حمل و نقل ماهی ها

۳ - چگونه ماهی را از یک ظرف آب به ظرف دیگر منتقل کنیم

 

 

 

 

عواملی که ممکن است در هنگام جا به جایی به ماهی شما آسیب بزند

حمل و نقل ماهی یکی از نکات ظریف و با اهمیت برای استفاده کنندگان از آکواریوم می باشد. خیلی باید در مورد آن دقت نمود. وارد شدن ضربه به کیسه حمل ماهی ها، یا سرد شدن آب کیسه و یا کم شدن هوای داخل آن صدمات جبران ناپذیری به ماهی وارد می شود و در خیلی موارد در دراز مدت اثر این آسیب خود را نشان می دهد.

نحوه ی صحیح حمل و نقل ماهی ها

در موقع حمل و نقل ماهی و یا حتی خرید ماهی بهتر است از دبه های پلاستیکی کوچک استفاده شود که هم جلوی ضربه های وارده را بگیرد و هم توسط بعضی از انواع ماهی ها که زایده های تیزی دارند مثل لوچ دلقک، کیسه نایلونی پاره نشود و شما را دچار دردسرهای بعدی ننماید. نیمی از آن را از آب پر کنید و باقی ظرف را خالی بگذارید. آب داخل دبه را هم از منزل با خودتان بیاورید چون معمولا آبی که توسط آکواریوم فروشی ها در کیسه های حمل ماهی پر می شود، حاوی بیماری می باشد و باعث می گردد که آب آکواریوم شما آلوده شود. در صورتی که از دبه استفاده نمی کنید، موقع خرید ماهی از فروشنده تقاضا کنید تا داخل کیسه ماهی شمارو با اکسیژن پر کند و بعد آن را در داخل کیسه نایلونی سیاه رنگ قرار بدهد تا ماهی دچار استرس تغییر مکانی و جابجایی نشود. در موقع حمل ماهی همین طور باید دقت کنید که کیسه نایلونی در فضای سرد قرار نگیرد. چون اغلب ماهی ها متعلق به آب گرم هستند و در صورت قرار گرفتن در هوای سرد بدانها شوک وارد می شود. بعضی از ماهی های حساس مثل دیسکس ها هم در موقع حمل و نقلشان باید خیلی احتیاط کرد چون در صورت شوک و استرس و یا تغییر حالت شیمیایی یا حرارتی آب بشوند، غذا نمی خورند و به افسردگی دچار می شوند و مرگشان حتمی است.

                لوچ دلقک ماهی

چگونه ماهی را از یک ظرف آب به ظرف دیگر منتقل کنیم

برای این کار باید در آب به آب کردن آنها وسواس بیشتری به خرج داد چون این ماهیان زیبا دارای حساسیت بسیار بالایی نسبت به ماهیان دیگر می باشند در کیسه را خوب محکم کنید و لایه بیرونی کیسه رو خوب بشویید و کیسه را وارد آب آکواریوم کنید و 20 دقیقه صبر کنید تا دمای آب کیسه با دمای آب آکواریوم یکی شود حالا در کیسه رو باز کنید و یک لیوان از آب داخل کیسه را دور بریزید و دو لیوان از آب داخل آکواریوم رو داخل کیسه وارد کنید. پنج دقیقه صبر کنید و در این پنج دقیقه کیسه رو همچنان روی آب معلق نگه دارید. حالا دوباره در کیسه رو باز کنید و این دفعه دو لیوان از آب کیسه را دور بریزید و سه لیوان از آب آکواریوم رو جایگزینش کنید و دوباره پنج دقیقه به همان ترتیب قبلی صبر کنید، این کارها را صبورانه تحمل کنید چون شرایط شیمیایی آب داخل کیسه و آب آکواریوم تفاوت های زیادی با هم دارند و با این روش و سیستم شما به طور تدریجی ماهی را به شرایط شیمیایی آب آکواریوم عادت می دهید. مراحل بالارو چندین بار تکرار کنید و هر دفعه با تعداد لیوان آب بیشتر و در آخر ماهی رو به آرامی با تور بگیرید و درون آکواریوم رها کنید. ماهی هایی چون پنگوسی و سیلور شارک ها در هنگام بروز استرس وارونه یا مایل قرار می گیرند که اغلب این حالت در زمان حمل و نقل آنها اتفاق می افتد. در ضمن باید دقت کنید وقتی ماهی رو به منزل آوردید کیسه ماهی ها رو به همانصورت بسته برای مدت نیم ساعت در داخل آب آکواریوم قرار بدهید تا دمای کیسه با دمای آب آکواریوم یکی گردد تا به ماهی ها در موقع انتقال شوک وارد نشود، بعضی از ماهی ها مثل سیلور شارک اگر دمای آب سرد باشددچار سکته و مرگ می شوند.

      ماهی سیلور شارک

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید