سبد مخصوص حمل و نقل از وسایل اجتناب ناپذیری است که در تربیت گربه ها بسیار ضروری است. متاسفانه با توجه به نقش غیر قابل انکار آن، دیده می شود که بسیاری از صاحبان گربه از تهیه ی آن امتناع می ورزند و از وسایلی مانند کیسه و حعبه های غیر استاندارد استفاده می کنند. استفاده از سبد گربه برای صاحب حیوان مفید است، زیرا هم جابه جایی حیوان راحت تر می شود و هم از چنگ زدن و گاز گرفتن های ناگهانی مصون می ماند.

اندازه ی مناسب

برای تهیه ی سبد بهتر است تنها اندازه ی دوران بچگی گربه را در نظر نگیرید، بلکه با توجه به آینده ی او سبدی بخرید که مناسب یک گربه ی بزرگ تر و جوابگوی نیاز او در آینده باشد. سبدی به ابعاد 30*30*55 سانتیمتر می تواند برای تمام دوران زندگی گربه مناسب باشد. زمانی که برای سفر، گربه را در سبد قرار می دهید تا آنجا که ممکن است سعی کنید سبد را جایی قرار دهید که گربه بتواند اطراف خود را ببیند. رعایت این موضوع سبب می شود حیوان کمتر احساس کند که به دام افتاده است. چنانچه سفر برای مدتی بیش از 2 تا 3 ساعت طول می کشد از سبدی استفاده کنید که بتوان در آن یک جعبه ی دستشویی کوچک و یک ظرف آب و غذا قرار داد.

انواع سبدهای موجود

سبدهای مقوایی

به طور کلی این سبدها برای مصارف موقتی برای مثال زمانی که می خواهیم حیوان بیمار و آلوده را جابه جا کنیم به کار می روند. همچنین این سبدها برای دوران زایمان حیوان نیز مورد استفاده قرار می گیرند و همان طوری که ذکر شد دلیل اصلی استفاده کردن از این نوع سبدها، موقتی بودن آن ها است و پس از دوره ی مصرف، آنها را می سوزانند. هر چند این سبدها دوام و قابلیت ضدعفونی شدن را ندارند اما از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.

سبدهای سیمی سربسته

این گونه سبدها به علت این که به راحتی ضدعفونی می شوند و گربه از داخل آنها قابل مشاهده است از نظر دامپزشکان بیشتر مورد تایید قرار می گیرد. درب این سبدها با استفاده کردن از میله های متحرک باز و بسته می شود.

سبدهای لاستیکی منفذدار

این سبدها که دارای منافذ تهویه ای می باشند در اندازه ها و طرح های مختلف در دسترس هستند. قطعات این سبدها را می توان هنگام تمیز کردن به راحتی سوار و پیاده کرد. البته مصرف این گونه سبدها به علت این که پلاستیک تشکیل دهنده ی آنها خیلی زود ترک می خورد و به مرور زمان خراب می شود، زیاد توصیه نمی شود. به علاوه چنانچه در نور آفتاب قرار گیرند گربه ای که در آن قرار دارد ممکن است دچار گرمازدگی شود.

به طور کلی بهترین سبدها، آنهایی هستند که دربشان از بالا باز می شود. این کیفیت برای گربه و صاحب او استرس کمتری را ایجاد می کند زیرا می توان گربه را از بالا و بدون هیچ دردسری درون آن قرار داد. اما سبدهایی که درب آنها از جلو باز می شوند برای گربه ایجاد استرس می کنند زیرا گربه خود را در حال ورود به یک تونل می بیند و نیز در هنگام حرکت چون حیوان می توان ارتفاع از سطح زمین را ببیند احساس ترس می کند.

کیف های کوله ای

این کیف ها روشی نسبتا راحت برای صاحبان گربه حهت حمل است ولی  فضای کافی برای گربه ندارد و اغلب موجب کلافگی حیوان میشود

 

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید