فنچ ها عاشق ارزن هستند و شما باید در جا دانه ای آنها به طور مرتب ارزن کافی قرار دهید. بهتر است ارزن ریز مخصوص فنچ را خریداری کنید اما به جوجه فنچ هایتان می توانید ارزن درشت بدهید تا عادت کند. جای آب استوانه ای فنچ ها را نیز هر روز پر از آب تازه کنید. فنچ ها به مولتی ویتامین نیاز ندارند  فقط ارزن کافی و آب مناسب است ولی در هنگام بزرگ کردن جوجه ها و... ممکن است نیاز باشد.

فنچ ها به هیچ غذایی نه نگفته و مصرف غذایی آنها بسیار بالاست. از سبزیجات و پوست میوه ها گرفته تا ارزن و شاه دانه و حبوبات. همگی غذای فنچ محسوب می شود.

گردو، بادام، خیار و کاهو به صورت هفتگی و ارزن، شاهدانه، هفت تخم و سیب به صورت روزانه.

سبزیجات و پوست میوه ها حتما شسته شده باشد و دچار پوسیدگی نباشند. فنچ ها از پوسته سفیده و کمی زرده تخم مرغ آب پز به خوبی تغذیه می کنند. توصیه می شود تخم مرغ را هر هفته یکبار بدهید.

طریقه مصرف تخم مرغ هم باید اول آب پز کنید. بعدش زرده اش را رنده کنید و بدهید به فنچ ها. برای هر یک جفت فنچ تقریبا یک هشتم از زرده تخم مرغ بس است. یعنی یک تخم مرغ را بعد از رنده کردن هشت قسمت می کنید. مخصوصا موقع تخم گذاری هفته ای یکبار تخم مرغ را فراموش نکنید.

سنگریزه ها هم باید در دانخوری باشند تا به خرد شدن دانه ها در سنگدان پرنده کمک کنند. قابل ذکر است که ارزن غذای اصلی فنچ ها را تشکیل می دهد و موارد دیگر فقط یک حالت مکمل غذایی هست و نباید به جای غذای اصلی استفاده بشود. یک رژیم غذایی تکمیلی شامل سبزیجات تازه از جمله کاهو و اسفناج و شوید، میوه تازه از جمله هویج رنده شده و سیب به مقدار کم، تخم مرغ آب پز شده، پلوی کم روغن، مولتی ویتامین محلول در آب به مقدار کم و کلسیم در هر هفته دو بار برای تامین ویتامین و مواد لازم برای داشتن طول عمر بیشتر و بهتر و سریع رشد کردن فنچ ها لازم به نظر می رسد. این جیره غذایی به هنگام بچه دار شدن فنچ ها با دقت کافی باید انجام شود تا جوجه ها قوی، سالم رشد نمایند.از بلوک های معدنی نیز برای تامین مواد معدنی انها میتوانید استفاده کنید.

مولتی ویتامین و کلسیم و سایر ویتامین های حل شده در آب نبایستی بیش از ۲۴ ساعت در آبدانی پرندگان باقی بماند و بعد از تمام شدن موعد مقرر بایستی با دقت کافی ظرف آب پرنده را تمیز و شستشو نمود.باقی مانده میوه و سبزیجات و تخم مرغ گذاشته شده را بعد از دو ساعت  را نیز حتما برای جلوگیری از پلاسیده شدن و جمع آوری میکروب و وارد شدن بیماری به پرندگان دور بریزید.

آب:این پرنده نسبت به آب هم حساسیت خاص دارد. بهترین نوع آبدهی به این صورت می باشد که آب را جوشانده و سرد می کنیم و در اختیار پرنده قرار می دهیم و هر روز نیز آب را تعویض کنیم.

تغذیه اختصاصی نژادهای مختلف فنچ ها

غذای فنچ پاکستانی

برای تغذیه فنچ پاکستانی به شدت توصیه می شود که ۶۰ الی ۷۰ درصد از جیره غذایی آنها از پلت های مخصوص باشد. از دانه های غنی شده در حد اعتدال استفاده کنید زیرا چربی آنها بیشتر بوده و مواد مغذی آنها کمتر از دانه های تازه است.

چند باردر هفته سبزی هایی به رنگ سبز تیره را به آنها بدهید. به علاوه برش هایی از پرتقال و سیب، هویج و سیب زمینی رنده شده که همگی باید تازه و تمیز باشند را به فنچ پاکستانی خود بدهید. باید به آنها آب تازه و تصفیه شده بدهید و حتما آن را روزانه تعویض کنید. 

غذای فنچ نرگسی

برنامه غذایی گنجشک های جاوا (فنچ نرگسی) با یک میکس غذای ساده تهیه می شود. میکسی که برای فنچ نرگسی درست می کنید مانند میکس برای طوطی است. میکس طوطی شامل مغز آفتابگردان و دانه های فشرده شده و بذر است. شما می توانید از میکس فنچ (شامل انواع ارزن و بذرهای دیگر) هم استفاده کنید. اما جاواها انواعی از ارزن های کوچک را تا زمانی که ارزن سفید بزرگ در اختیار دارند نمی خورند. شما همچنین می توانید ارزن سفید پروسو و دانه های دیگر را در ظرف های جدا از هم برایشان قرار دهید.

فنچ نرگسی معمولا در میکس طوطی به دنبال جو دوسر می گردد و برای پیدا کردنشان همه ی میکس را جست و جو می کند. اگر در یک ظرف دان خوری استوانه ای یا اتوماتیک برای آنها دانه بریزید آنها همه ی دانه ها و محتویات ظرف را خالی می کنند تا جوها را پیدا کنند. بسیار خوب است اگر به آنها غذای تخم مرغی (تخم مرغ آب پز شده بدون زرده که سرد شده و له شده یا خرد شده باشد) بدهید و آنها نیز مشتاقانه آن را خواهند خورد و همینطور غذاهای سبز(مانند میوه جات تازه و سبزیجاتی که برای پرنده مضر نباشد) نیز باید در این برنامه ی غذایی بگنجد.

کلسیم در موادی مانند  کف دریا وجود دارد. ولی فنچ نرگسی عمدتا به خوردن کف دریا علاقه ای ندارد (ولی باید در برنامه غذایی باشد) با وجود اینکه یکی از اسم های آنها فنچ یا گنجشک برنج است ولی آنها چندان به برنج علاقه ای ندارند. در واقع آنها شکل جوانه زده ی برنچ را بیشتر ترجیح می دهند.

تغذیه فنچ گلدین

غذای فنچ های گلدین مخلوطی از ارزن ریز و کتان و تخم چمن است. همچنین می توان تخم کاهو و خرفه... را در وعده غذایی آنها قرار داد و از غذای نرم رنده شده و مکمل های تقویتی آماده به همراه میوه ها و کرم های ریزخشک شده برای تغذیه آنها استفاده کرد. فنچ های گلدین از نظر مقدار مصرف غذا و دان خوراکی نسبت به گونه های دیگری از فنچ ها از قبیل فنچ های معمولی و زبرا و... کم خوراک تر هستند.

تغذیه فنچ های زبرا

فنچ های راه راه یا زبرا عاشق دانه های ارزن به صورت خوشه ای و جدا نشده از شاخه می باشند. علاوه بر دانه فنچ های زبرا نیازمند یک رژیم تکمیلی شامل سبزیجات از قبیل اسفناج، سبزیجات تازه و میوه هستند. استفاده از دانه های جوانه زده روش مناسبی است که توسط بعضی از دارندگان فنچ ها جهت تامین سبزیجات مورد نیاز پرنده مورد استفاده قرار می گیرد. هویج بخارپز و خیار مثالهایی از سبزیجاتی هستند که توسط فنچها خورده می شوند.

کلسیم یک ماده معدنی ضروری تکمیل کننده رژیم غذایی فنچ های راه راه محسوب می شود. کلسیم برای رشد و استحکام استخوان بندی پرنده و همچنین در فنچهای ماده برای تخم گذاری بسیار ضروری و مهم می باشد. واضح است که نیاز به کلسیم در فنچ های ماده در طول دوره تخم گذاری بسیار حادتر و شدیدتر است. پودر استخوان موجود در فروشگاه های غذای حیوانات ساده ترین روش برای تامین کلسیم مورد نیاز پرنده می باشد. خوراک تخم مرغ نیز به صورت دوره ای برای تامین کلسیم مورد نیاز توصیه شده است. همچنین در طول دوره تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها دارندگان و پرورش دهندگان زیادی توصیه می کنند که یک خوراک دستی مخصوص پرنده شامل انواع دانه های خیس خورده و قرار دادن آن در لانه پرنده هدیه ای مقوی برای فنج ها محسوب می شود.

مزیت استفاده از این پودرهای دست ساز آماده برای تغذیه فنچ ها در این است که در هنگام غذا دادن به جوجه های تازه از تخم درآمده والدین راحت تر خواهند بود و جوجه ها بهتر می توانند این فرمول غذایی را هضم کنند.

دلیل استفاده از این غذای دستی برای فنچ ها قبل از شروع دوران زاد و ولد آشنایی و عادت کردن فنچ ها به این غذا بیان می شود تا در روزهای بعد بتوانند از این غذا برای تغذیه جوجه های جوان استفاده کنند.

به علاوه وقتی فنچها در موقعیت های استرس زا مثل تعویض محل زندگی، تولیدمثل، از دست دادن جفت و... می باشند بهتر است به رژیم غذایی آنها مقداری پودر ویتامین محلول در آب اضافه نمود.

تغذیه فنچ زبرای کینگ

غذای ارزن نوع ریز برای این پرندگان مناسب تر است. به خاطر جثه و نوک کوچک نمی توانند به راحتی از نوع ارزن درشت که مناسب کبوتر و پرندگان درشت جثه تر است استفاده کنند. در صورت مصرف تکه هایی از پوست اطراف نوکشان کنده می شود. همچنین خیار سالادی (تخم های آن) و کاهو (که اگر خیار و کاهو را با چاقو ریز ریز و خرد کنید راحت تر می توانند از آن استفاده کنند) و هویج رنده شده و هندوانه و زرده تخم مرغ آب پز شده و گاهی هم ذرت مورد علاقه فنچ ها است. از دیگر غذاهای مکمل برای فنچ ها کف دریا می باشد که به رنگ سفید و لایه لایه است و از ماهی مرکب تهیه می شود. سعی کنید که پوست تخم مرغ به فنچ ها ندهید چون به مرور زمان به خوردن تخم های خودشان عادت می کنند و دیگر جوجه های نخواهید داشت. برنج پخته شده سرد نیز مورد علاقه ی فنچ های است.

:غذاهای ممنوعه

به هیج وجه به پرنده خود آوواکادو،دانه های میوه ها (به علت داشتن آرسنیک که ماده ای سمی است)،شکلات ،الکل،سیر،پیاز ندهید

 

 

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید