تغذیه سگ آبستن

سگ ماده در دوران آبستنی باید علاوه بر نیازهای جسمی خود شامل مواد دارای انرژی، پروتئین، چربی، کربوهیدرات و انواع ویتامین ها و مواد معدنی برای برآوردن نیازهای پایه و حیاتی بدن، نیازهای حیات توله هایی را که در شکم دارد نیز برآورده کند. علاوه بر این، در اواخر آبستنی به تدریج غدد تولید شیر فعال شده و شیر ترشح می کنند و تأمین مواد غذایی، املاح و قند موجود در شیر نیز بر عهده بدن مادر خواهد بود. بنابراین این دوره از زندگی سگهای ماده دارای شرایط ویژه ای از نظر تغذیه و تأمین احتیاجات غذایی خواهد بود.

در دوره بارداری سگ خود باید سعی کنید او را با مواد غذایی سالم و مقوی تغذیه کنید. اگر حیوان شما از نظر جثه کوچک است بهتر است بعد از روز 40 آبستنی به او حداقل دو وعده در روز غذا بدهید. شیر به عنوان میان وعده اگر سگ شما را دچار اسهال نکند، بسیار مفید خواهد بود و دو وعده اصلی دیگر نیز باید دارای مواد غذایی غنی از نظر پروتئین و انرژی باشد. تأمین انواع ویتامین ها و املاح ضروری مثل کلسیم، فسفر، سدیم و پتاسیم نیز در این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گوشت کله پاچه به همراه آب آن که با نان، هویج پخته، پیاز و سیب زمینی پخته مخلوط شده باشد می تواند حداقل هفته ای یک تا دو بار غذای مفید و کاملی باشد. آب مرغ و آب گوشت به همراه قطعاتی از گوشت مرغ یا گوشت قرمز پخته و برنج پخته، اسفناج، جعفری و پیاز نیز غذای مناسب دیگری است که می توانید حداقل یک تا دو بار در هفته به حیوان خود بدهید.

در این دوره سعی کنید از سبزیجات پخته و خام، ماست، خرمای بدون هسته، تخم مرغ عسلی و نیم پز، حبوبات پخته، میوه، عسل و ماهی کاملا پخته و بدون استخوان یا روغن ماهی بیشتر در غذای سگتان استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که سگ شما با وجود اینکه در دوره آبستنی باید غذای مقوی و کاملی دریافت کند، نباید بیش از اندازه به پرخوری عادت کرده و چاق شود. تا قبل از روز 40 آبستنی نیازی به اضافه کردن غذای روزانه سگ نیست و پس از این زمان نیز می توانید به تدریج تعداد وعده های غذایی را زیاد کنید. زایمان سگ های چاق معمولا با مشکل همراه بوده و احتمال خطر برای مادر و توله ها را افزایش می دهد. بنابراین در صورت امکان سعی کنید او را بیشتر به پیاده روی ببرید به شرط آنکه بیش از حد معمول فعالیت نکند. حتی در روزهای آخر آبستنی هم پیاده روی برای حیوان شما مفید بوده و لازم است. این کار علاوه بر اینکه از چاق شدن حیوان جلوگیری می کند، باعث تقویت عضلات شکم شده، زور زدن سگ در حین آبستنی را راحت تر کرده و از سویی دیگر موجبات پرخش آسان تر توله ها در محوطه لگنی هنگام زایمان را امکان پذیر کرده و در نتیجه حیوان زایمان کم خطرتر و راحت تری در پیش روی خواهد داشت. از دادن مکمل های کلسیمی در اواخر دوره آبستنی باید خودداری کرد. این امر ممکن است در عمل غذه پاراتیروئید ایجاد اختلال کرده و مانع تحریک ذخیره سازی کلسیم در دوراه پس از زایمان و زمان شیردهی گردد. ممکن است در چند روز آخر آبستنی سگ ماده دچار اسهال شود. در این صورت شیر را از غذای او حذف کرده و ماست شیرین و کم چرب را جایگزین آن کنید. در مورد سگ های بزرگ، دادن دو وعده غذا در روز لزومی ندارد و این گونه سگ ها با همان یک وعده هم می توانند نیازهای خود و توله هایشان را برآورده سازند. ولی حجم این یک وعده را بیشتر کنید و از غذاهای مقوی عنوان شده در بالا در برنامه غذایی آنها بگنجانید. به عنوان میان وعده استفاده از شیر و بیسکوئیت و انواع میوه و سبزی تازه مفید خواهد بود. اگر دادن شیر برای شما امکان پذیر نیست می توانید از ماست در وعده های غذایی استفاده کنید. سعی کنید در مدت آبستنی از دادن استخوان های کوچک به حیوان خودداری کنید. این نوع استخوان ها در دوره آبستنی می تواند خطرات بیشتری به همراه داشته باشد. دادن مکملهای ویتامینه و کنسروها و غذاهای خشک مخصوص سگ ها بسیار مفید خواهد بود. در دوره آبستنی آب تازه و سالم باید همیشه در دسترس حیوان قرار داشته باشد.

 

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید