اصول خرید و انتخاب گربه

 

مطالبی که شما در این مقاله مطالعه می کنید :

۱ - گربه  ی اصیل بخریم یا غیر اصیل ؟

۲ - بچه گربه بهتر است یا  گربه ی بالغ ؟‌

۳ - گربه ی نر بهتر است یا ماده ؟

۴ - نحوه ی تشخیص جنسیت گربه ؟

۵ - گربه ی مو بلند بهتر است یا مو کوتاه ؟‌

۶ -  تشخیص وضعیت چشم ها و بینی در گربه ها ؟

۷ - وضعیت گوش ها در گربه ها چگونه باید باشد ؟‌

۸ - دهان و دندان گربه ها چه ویژگی هایی باید داشته باشند ؟

۹ - پوشش بدن گربه ها چه وضعیتی باید داشته باشند ؟‌

در این مطلب سعی به بررسی اصول اولیه جهت انتخاب گربه سالم و مناسب برای نگهداری داریم.

اصیل یا غیر اصیل؟

حقیقت این است که برای افرادی که گربه را فقط به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند توجه به این نکته، بی اهمیت است زیرا چه از نظر سلامتی، چه از نظر روابط اجتماعی و همچنین قابلیت تطبیق با زندگی اهلی هیچ تفاوتی بین گربه های اصیل و غیر اصیل وجود ندارد و جالب اینکه در بسیاری از موارد گربه های غیر اصیل زیباتر و دوست داشتنی تر از گربه های اصیل می باشند.

یکی از مواردی که هنگام خرید گربه های اصیل بایست در نظر گرفت توجه کردن به شناسنامه و مدارکی است که به خریدار ارائه می گردد. در این شناسنامه مشخصات پدر و مادر حیوان ذکر می شود. در بسیاری از کشورهای دنیا فروشنده قراردادی را امضا می کند که در آن علاوه بر سایر موارد با نکاتی در رابطه با نسل کشی از گربه نیز متعهد می شود. مثلا در این رابطه پیوند با برخی از نژادهای خاص ممکن است منع شده باشد. همچنین قرارداد ممکن است به خریدار این امکان را بدهد که اگر گربه در مدت زمان معینی دچار بیماری شدیدی شد یا نتوانست خودرا با خانه ی جدید تطبیق دهد، او را به فروشنده بازگرداند.

بچه گربه یا گربه ی بالغ؟

به طور مسلم حیوانات بالغ به واسطه ی عادت هایی که در گذشته کسب کرده اند برای تطبیق با محیط جدید با مشکلات زیادی روبرو خواهند بود. این مساله در مورد گربه ها به عنوان حیاواناتی که به سختی آموزش می بینند و بیشتر تابع غرایز خود هستند، نمود بیشتری پیدا می کند. به علاوه وقتی شاهد بزرگ شدن و تکامل رفتاری روزانه ی بچه گربه باشیم برای ما و به خصوص کودکانمان بسیار لذت بخش خواهد بود. توصیه می شود چنانچه تمایل دارید بچه گربه ای را برای نگهداری انتخاب کنید حداقل 10 هفته سن داشته باشد و ترجیحا تا 12 هفتگی از مادر جدا نشود.

نر یا ماده؟

از آنجا که اکثر گربه های فروشی (به جز آنهایی که برای نسل کشی خریداری می شوند) اخته شده اند، فرق زیادی بین گربه های نر و ماده از نظر رفتاری، سلامتی و طول عمر وجود ندارد. مسلما نرها دارای جثه ای بزرگتر می باشند و اینکه گفته می شود گربه های نر اخته، چاق و تنبل هستند صحت ندارد.

تشخیص نر و ماده

برای تشخیص نر و یا ماده بودن باید دم حیوان را بلند کنیم و به بررسی ناحیه ی تناسلی بپردازیم. در جنس ماده، بلافاصله پس از مقعد، ناحیه ی تناسلی وجود دارد ولی در جنس نر بین مقعد و آلت تناسلی برجستگی تیره رنگی وجود دارد که بیضه ها هستند. در جنس ماده فاصله ی مقعد و ناحیه ی تناسلی آن قدر کم است که ممکن است چسبیده به هم، به نظر برسند.

     

موبلند یا مو کوتاه؟

به طور کلی گربه ها را بر اساس بلندی و کوتاهی موی آنها طبقه بندی می کنند و از این دیدگاه گربه ها به سه گروه موکوتاه، نیمه بلند و مو بلند تقسیم بندی می شوند.

گربه های مو بلند اگرچه دارای پوشش نرم تری نسبت به گربه های موکوتاه هستند، اما بیشتر از گربه های موکوتاه دچار ریزش مو می شوند و گرد و غبار بیشتری را به خود می گیرند. این مسئله در خانواده هایی که فردی از آسم، تب یونجه یا اگزما رنج می برد حالت جدی تری به خود می گیرد.

چنانچه ناراحتی های مذکور، شدید باشد آن فرد بهتر است در مورد نگهداری گربه، بررسی بیشتری انجام دهد. گربه های مو بلند، ظاهری زیبا و دوست داشتنی تر از سایرین دارند ولی متعاقب آن مراقبت بیشتری را می طلبند. گربه های موکوتاه روزانه یک بار و گربه های موبلند روزانه دو بار نیاز به تمیز کردن، دارند.

پس از آن که گربه ی خود را با توجه به پارامترهای فوق انتخاب کردید، باید به بررسی دقیق تری از وضعیت گربه بپردازید. برای این کار دست های خود را در مقابل گربه باز کنید و پذیرای او باشید تا او به طرف شما بیاید و اجازه دهد که او را بغل کنید. پس از اندکی مکث و نوازش فرصت خوبی پدید خواهد آمد تا به معاینه او بپردازید. در این راستا توجه کردن به نکات زیر مفید خواهد بود:

وضعیت چشم ها و بینی

از آنجایی که چشم ها و بینی به سرعت علایم بیماری را نشان می دهند لازم است تا به دقت به بررسی آنها پرداخته شود. چشم ها باید شفاف و تمیز باشند و هیچ گونه ترشحات اضافی در آنها دیده نشود.

همان طوری که پیش تر اشاره شد گربه ها علاوه بر دو پلک بالا و پایین ، دارای پلک سوم نیز می باشند. پلک سوم نباید تورم داشته باشد. بینی نیز نباید آب ریزش داشته باشد ولی باید حالت نیمه مطوب خود را حفظ کند.

وضعیت گوش ها

گوش ها علاوه بر آن که عضو شنوایی حیوان هستند نقش مهمی در حفظ تعادل گربه دارند ونیز شاخص مهمی در شناسایی و بررسی رفتارهای گربه محسوب می شوند. لازم است گوش ها از نظر عدم ابتلا به عفونت های باکتریایی و نیز آلودگی های قارچی و انگلی مورد بازبینی قرار گیرند.

وضعیت دهان و دندان

با توجه به گوشتخوار بودن گربه ها، سلامت دندان ها و صحت لثه بسیار مهم است. هنگام بررسی دندان های گربه بایددقت داشته باشیم که دندان ها سفید و لثه ها به رنگ طبیعی و صورتی باشند. تورم و قرمزی لثه ها و تغییر رنگ دندان ها از سفید به زرد مایل به قهوه ای همگی دلالت بر وجود عفونت در لثه و بیماری های دندانی دارد.همچنین بایست هنگام بررسی دهان گربه به بوی دهان و بوی تنفس حیوان نیز توجه کرد. در مورد گربه های بالغ که سن آنها را نمی دانیم شمارش دندان ها می تواند مشخص کننده ی سن حیوان باشد.

وضعیت پوشش بدن

پوشش گربه باید تمیز و خشک باشد. با بررسی دقیق تر پوست مطمئن شوید که عفونت های قارچی و آلودگی های ناشی از انگل های خارجی مانند کک حیوان را درگیر نکرده باشد. همچنین بایست دقت کرد که موهای حیوان دچا گره خوردگی نشده باشد.

در آخر بعد از خرید گربه مورد نظر بهترین کار این است که گربه خود را  جهت معاینه و چکاپ برای مطمئن شدن از سلامتی حیوان نزد دکتر دامپزشک ببرید

مطالب مرتبط

0 نظر

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید